سلام ، به سایت گروه صعتی آذران جام خوش آمدید.

انواع سقف اتوماتیک ریلی بازشوی – جنس ، ویژگی ، طول عمر

انواع سقف اتوماتیک ریلی بازشوی – جنس ، ویژگی ، طول عمر

در این مطلب مقایسه انواع سقف اتوماتیک ریلی پلی کربنات ، شیشه سکوریت نشکن ، پلی یوپان ، پارچه ای و فلزی آمده است.

گروه صنعتی آذران جام با بیان مزایا و معایب هر یک شما در انتخاب آزادانه یاری می کند و هر کدام را که انتخاب کنید با بهترین کیفیت و خدمات و با تخصصی ترین نیروها می تواند برای شما اجرا کند.

شما پس از مطالعه و بررسی از مشاوره رایگان و بازدید رایگان ما نیز بهره مند خواهید بود.

چند نمونه از سقف های ریلی که می توانیم برای شما کار کنیم:

مشاهده نمونه مدل های کامل سقف های ریلی اتوماتیک که گروه آذران جام می تواند برای شما طراحی کند (کلیک کنید)

ورق های پلی کربنات برای سقف های ریلی (polycarbonate)

پلی کربنات سخت ترین ماده شفافی می باشد که به عنوان جایگزین شیشه در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از ویژگی های سقف های پلی کربنات امکان خمیده کار کردن آنها است

مزایای ورق های پلی کربنات

 • پلی کربنات تنوع رنگ دارد
 • عبور نور از آن از 35 تا 85 درصد است
 • در دو نوع دوجداره (توخالی) و توپر تولید می گردد
 • دارای رویه مقاوم در برابر اشعه uv (اشعه مضر آفتاب)
 • در انواع ضخامت ها (4 ، 6 ، 8 ، 10 ، 12 ، 16 ، 20 میلی متر)
 • سبک بودن این نوع ورق ها
 • مناسب انواع پوشش سقف ، پوشش پارکینگ ها ، حیاط ، پاسیو ، نورگیر ، سقف کاذب ، سقف سوله ها و غیره
 • در مقابل عوامل جوی مانند طوفان، تگرگ، باد و باران مقاومت لازم را دارد
 • قدرت تحمل وزن نسبتا بالایی نسبت به ضخامتش دارد
 • به علت ساختار دو جداره خود می تواند به عنوان عایق حرارتی استفاده شود

با داشتن لایه مقاوم در برابر اشعه uv آفتاب که به عنوان اشعه عامل سرطان شناخته می شود و همچنین باعث تغییر رنگ اجسام می شود، مانع از عبور این اشعه شده و مورد توجه قرار می گیرد و همچنین و. ورق پلی کربنات را می توان  با مواد شوینده و حتی شست و شوی ساده ، تمیز کرد. همه این عوامل سبب شده است که در صنعت ساختمان ، توجه خاصی به ورق های پلی کربنات صورت گیرد.

معایب ورق های پلی کربنات

ورق رپلی کربنات مثل اکثر پوشش های دیگر معایبی هم دارد از جمله:

 • گرمایش بیش از حد فضای زیرین این ورق ها مخصوصا در فصل گرما
 • در مقابل آتش سوزی مقاوم نمی باشند
 • در مقایسه با شیشه به راحتی خش پذیر بوده و به مرور زمان سطح محصول کدر می شود
 • عمر مصرفی آن در مقایسه با شیشه کمتر است و به اندازه 2 سال تا 10 سال بسته به مارک آن متغیر می باشد.
 • این روزها به خاطر گرانی مواد ضد uv استفاده شده در سطح این ورق ها ، عمر این نوع محصول نیز به شدت کاهش یافته و از رده مصالح مصرفی برای پوشش ، کم کم حذف می شود.

اگر سازندگان این نوع ورق به این مشکل جدی توجه نکنند و تهیه ورق ها با مصالح استاندارد اقدام ننمایند و با گارانتی واقعی از این محصول حمایت نکنند کم کم این محصول با همه امکانات و مزایا  تا چند سال آینده به طور کامل از صحنه رقابت با سایر پوشش ها حذف خواهد شد.

 

سقف اتوماتیک ریلی متحرک با شیشه سکوریت نشکن

شیشه سکوریت هفت برابر از شیشه های معمولی یا خام مقاوم تر است که در مواقع شکستگی به تکه های کوچک بی ضرر و ایمن تبدیل می شود. شیشه های سکوریت تا دمای 300 درجه حراررت را تحمل می کنند ولی شیشه های خام حداکثر تا 60 دره را تحمل می کنند. شیشه های سکوریت علاوه برای مقاومت بیشتر و قدرت تحمل وزن بسیار بالا ، زیبایی بسیار بیشتری دارند.

در ساختمان های با نماهای زیبا ، ساخت پوشش برای حیاط یا ساختمان با جنس های دیگر به نمای ساختمان لطمه وارد می کند و مثل یک عنصر اضافی در ساختمان به چشم می خورد ولی در شیشه سکوریت این عیب برطرف می شود و در بیشتر مواقع زیبایی نمای ساختمان را افزایش می دهد. این در دکوراسیون داخلی ساختمان نیز بسیار حائر اهمیت است.

کاربردهای شیشه سکوریت

از جمله موارد مصرف شیشه سکوریت می توان این موارد را نام برد:

1- درب های شیشه ای ساختمان

2- پارتیشن اداری و تجاری و تزیینی

3- به جای نرده های تزیینی از نرده های سکوریت هم استفاده می شود.

4- پوشش حیاط

5- پوشش پاسیو

6-پوشش ترانس

7-پوشش استخر

8- کف شیشه ای

9- نمای شیشه ای ساختمان

10- درب ها و ورودی مغازه ها

11- شیشه های خودرو

12- کابین دوش حمام

13- دیواره های کاذب شیشه ای

14- دیوارهای جداکننده درون خانه ها با حفظ نور در بخش های جدا شده منزل

15- نورگیرهای اداری ، تجاری و مسکونی

16- ساخت حیاط های خلوت کفی که در این گزینه شیشه هم به عنوان کف و هم سقف استفاده می شود تا نوردهی به قسمت های پایین نیز ادامه داشته باشد.

17-به عنوان جداکننده راه پله

18- بسیاری از جاهای دیگر که با گذشت زمان و اگاهی از مزیت های این ماده به خصوص ، استفاده از آن به وقوع خواهد پیوست.

«پس می توان از شیشه سکوریت نشکن به عنوان بهترین نوع پوشش برای حیاط و استخر استفاده کرد با اصلِ نصب اصولی و حرفه ای این نوع پوشش»

برای مثال بارخور به جا در بین شیشه ها ، عدم تماس مسقیم شیشه با شاسی زیرین، پوشش مناسب گوشه های شیشه که ضعیف تر هستند و آببندی آن از اصولی مهم در نصب شیشه سکوریت است.

اگر اِلِمان های فوق توسط شخص با تجربه اجرا گردد می توان گفت که هیچ محصولی قابل رقابت در زمینه پوشش با شیشه سکوریت نمی باشد چون زیبایی منحصر به فرد ، رنگ های متنوع ، قابلیت شفاف و یا مات شوندگی ، استحکام بسیار بسیار بالا، عمر مفید نامحدود، سرعت اجرا از ویژگی های مخصوص این شیشه سکوریت است.

در پوشش های شیشه سکوریت به خاطر پروفیل کشی وشاسی بندی محدود، زیبایی سازه بیشتر می شود.

شیشه سکوریت لمینت

 از همه بهتر اگر پوشش سقف متحرک ریلی با شیشه های سکوریت لمینت باشد استحکام مورد نظر چندین برابر شیشه سکوریت شده و دیگر شکستن آن را غیر ممکن می کند که یکی از شاهکارهای این صنعت می باشد.

مشاوره کاملا رایگان برای سقف های ریلی اتوماتیک

شماره های تماس: 09141574541 – 09374667393 – 09141552340

پوشش ریلی پارچه ای برزنتی

در سال های اخیر پوشش سطوح بزرگ با استفاده از سازه های پارچه ای به شدت مورد استقبال قرار گرفته است چون به دلیل وزن کم و شکل پذیری عالی در سازه های با دهنه های بزگ و بدون ستون بسیار کاربردی می باشد و سرعت اجرا، راحتی نصب و دوام قابل توجه آن از ویژگی های دیگر این محصول می باشد.

از ویژگی های سازه پارچه ای این است که این سازه ها اکثرا به صورت پیش ساخته استفاده می شود و بیشتر مراحل ساخت آن در کارگاه تولیدکننده اجرا می شود و کار نصب محدود به بستن پیچ و مهره های اتصال سازه ها و قرار گیری در محل ساختمان می شود چون طراحی آن توسط نرم افزارهای تخصصی انجام می پذیرد و کارِ کارگاهی آن بیشتر از نصب زمان می برد.

از کاربردهای سایه بان های متحرک پارچه ای : در پوشش استخر، آلاچیق پارچه ای، سقف کافی شاپ ها و رستوران ها و حتی نور گیرهای تجاری و اداری و مسکونی و همچنین سایه بان برای ورودی منزل استفاده می شوند.

مقایسه سازه های ریلی پارچه ای با پلی کربنات و شیشه سکوریت نشکن

 1. سازه های سقف اتوماتیک ریلی پارچه ای به دلیل زمان اجرای محدود و کم بهتر از سازه های پلی کربنات و شیشه ای می باشد .
 2. سازه های پارچه ای به دلیل سبکی نیز بهتر از پلی کربنات و شیشه هستند.
 3. عمر مفید سازه های پارچه ای کمتر از شیشه می باشد ولی بهتر از پلی کربنات است یعنی عمر سازه های پارچه ای بین 5 الی 15سال بسته به جنس مصرفی می باشد.
 4. به دلیل طراحی نرم افزاری از لحاظ استحکام بهتر از پلی کربنات است ولی اگه شیشه سکوریت توسط متخصص اجرا شود، شیشه از لحاظ استحکام بهتر از پارچه می باشد.
 5. از لحاظ امنیت مثلا شکستن و پارگی بهتر از شیشه و پلی کربنات است.
 6. در سقف های ریلی پارچه ای قسمت بازشوندگی و سهولت اجرا بهتر از پلی کربنات و شیشه سکوریت است چون پلی کربنات و شیشه سکوریت به صورت کامل باز نمی شود و یک قسمت روی قسمت دیگر باز می شود.
 7. مقاومت دربرابر آتش

یکی از دغدغه های طراحان و کارفرمایان در استفاده از پوشش به کاربرد المان های فوق، قدرت مقاومت در برابر آتش و همچنین قابلیت پخش شعله می باشد، این پارچه ها با روکش PVC عملکرد بسیار متفاوتی در برابر آتش نسبت به سایر محصولات دارد، این پارچه ها از جنس پلی استایون بافته شده می باشد و دارای روکش ضخیم PVC، و در مقابل حرارت ((قابلیت اشتعال محدود)) می باشد یعنی این محصول در مجاورت منبع آتش می سوزد ولی به محض غایب شدن منبع آتش ، سوختن آن متوقف می شود به عبارت دیگر این پارچه خودسوز نیست.

تست های  NFPA701 و ASTME-84 ازتست های شناخته شده در زمینه عملکرد مصالح در برابر آتش می باشد، سازه های پلی کربنات نیز در مقابل آتش عملکرد قابل قبولی دارند و به گسترش آتش کمک نمی کنند فقط دودزا هستند و دود حاصل از سوختن پلی کربنات بسیار خطرناک و سمی می باشد که باعث خفگی می شود در مقابل سازه های شیشه ای در این مقوله سکاندار می باشد یعنی مقاومت حرارتی بالای شیشه سکوریت از مهمترین عوامل انتخاب این مورد به جای پلی کربنات و پارچه  می باشد که حتی برای مقاصد آتش نشانی در راهرو های ساختمانهای با طبقات بالا استفاده می شود.

8-انتقال نور

انتقال نور در سازه های پارچه ای به دلیل جنس پارچه و روکش PVC کمتر می باشد نهایت 35%و این در مکان هایی که نور آفتاب باید باید کاسته شود مفید می باشد درحالی که در پلی کربنات استهال نور بین 35الی 85 درصد می باشد ودر سازه های شیشه ای ازکات تا شفاف بین 60الی 100درصد می باشد. و شخص کارفرما بسته به احتیاج خود برای نور می تواند المان مورد نظر خودرا انتخاب نماید.

9-شکل پذیری سازه های سقف اتوماتیک ریلی پارچه ای:

سازه های پارچه ای به دلیل جنس خاص خود قابلیت شکل پذیری بسیار بالایی دارند و در هر شکلی می توان اجرا کرد و سازه های پلی کربنات در یک جهت شکل پذیری دارد یعنی در یک جهت  خمش پذیر می باشد و برعکس سازه های شیشه ای قوس پذیر نبوده و صاف اجرا می شود.

مشاهده قیمت و ویژگی و مشخصات سقف های ریلی اتوماتیک گروه صنعتی آذران جام (کلیک کنید)

سقف اتوماتیک ریلی با جنس پلی یوپان (یو پی وی سی)

از جمله مزایای ورق های پلی یوپان (یو پی وی سی) و هم چنین معایب ورق های پلی یوپان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عمر ورق های پلی یوپان

اگر در ساخت ورق پلی یوپان از پایدارکننده های آنتی یو وی (Antiuv) استفاده شود باعث افزایش عمر مفید و ماندگاری بالا و نیز باعث تثبیت رنگ آن در مقابل اشعه فرابنفش خورشید خواهد شد و با استفاده از این پایدارکننده ها عمر این ورق ها از 10 تا 20 سال خواهد بود.

ثابت شده این محصول در مقابل عوامل طبیعی مثل نور خورشید ، باد ، طوفان شدید و همچنین در مقابل زلزله از مقاومت بالایی برخوردار است. همچنین قدرت تحمل بار وارد شده به سطح ورق بالایی را دارا است (خنثی کردن بارهای وارد شده به دلیل داشت خاصیت فنری).

چند ویژگی ورق های پلی یوپان

1) با پوشش پلی یوبان گرمای شدید نور خورشید به سطح ورق برخورد کرده و به دلیل خاصیت براق بودن آن، انعکاس 80 درصدی نورآفتاب را به همراه دارد که این عمل باعث کاهش دما زیر سقف می شود و سایه روشن خنک را به وجود می آورد و همچنین سفیدی سطح ورق نیز دلیل عدم گرفتگی و روشن ماندن سقف و فضای سایه بان حیاط منزل می شود.

2) آب بندی در قسمت بالا و پایین ورق کمی تخصصی انجام می گیرد و از آن می توان به عنوان معایب ورق پلی یوپان یاد کرد.

3) سالم ماندن ورق هنگام نصب و یا باز کردن و تخریب دوباره و انتقال به محل دیگر از مزایای ورق پلی یوپان است.

4) وزن سبک آن که بیشتر از سایه بان پارچه ای و کمتر از پلی کربنات و سکوریت می باشد.

از دیگر خواص ورق پلی یوپان می توان به مقاومت بالا در برابر مواد خورنده شیمیایی، تقریبا بی صدا بودن در مواقع بارندگی ، عدم نیاز به آبندی در وسط ورق ، سازگار با شرایط اقلیمی و آب هوایی مختلف ، عایق صوتی و عایق دما و غیره اشاره کرد.

علاوه برتمامی موارد ذکرشده کیفیت محصول به نوع مارک تولیدی آن مربوط می شود بعضی مارکها حتی بیشتر از 20 سال و بعضی از مارک ها تا 7سال .

پوشش سقف های فلزی ، پوشش ایرانت فلزی ، پوشش ایرانت سیمانی

1)این پوشش ها دارای عمر بالاتری نسبت به پلی کربنات پارچه و پلی یوپان می باشد و عمر کمتری از شیشه سکوریت دارد .

2)این سازه های سقف اتوماتیک ریلی بسته به مکان مورد استفاده اغلب موارد کمتر از سازه های دیگر است ولی در بعضی مواقع مثل سردری یا پوشش سقف های ثابت زیبایی آنها در جای خود محفوظ می باشد.

3) مقاومت در برابر نیرو و وزن ، در این گزینه پوشش سقف شیروانی بسیار بهتر از سایر پوشش ها می باشد.

4) این نوع سازه ها کاملا مانع عبور نور می شود اشتعال پذیری این سازه ها بهتر از سایر گزینه ها می باشد ولی سکوریت در این مقوله قابلیت همترازی با پوشش فلزی را دارد از این گزینه برای پوشش های ریلی بسیار کم بهره بردند بیشتر در سقف های ساختمان ها ،آلا چیق ها ،کانکس ها، و غیره استفاده می شود.

در آخر باید بگوییم اگر شما به دنبال طراحی یک سقف ریلی در خانه ، پروژه خود به عنوان یک مهندس ، استخر خود و یا هر فضا و هر مکان دیگری هستید گروه صنعتی آذران جام با بهترین و بالاترین کیفیت و تخصص آماده همکاری و ارائه خدمات است.

مقایسه ویژگی های انواع سقف اتوماتیک ریلی

جدول مقایسه مصالح مورد استفاده در سقف ریلی در زیر بررسی شده است. امیدوارم که این جدول به شما در انتخاب درست کمک کند. در هر کجا سوالی داشتید می توانید از ما بپرسید.

شیشه سکوریتپلی کربناتپارچه ایپلی یوپانفلزی
عبور نور100%85% – 35%35%5%صفر
اشتعال پذیریدمای بالای 600 درجهاشتعال پذیراشتعال پذیراشتعال پذیردمای بالای 600
مقاومت در برابر نیرو و وزنهر متر بالای 400 کیلوهر متر کمتر از 80 کیلوهر متر کمتر  50 کیلوهر متر کمتر از 150 کیلوهر متر کمتر از 150 کیلو
زمان اجرا برای هر 50 مترکمتر از یک ماهکمتر از 4 روزکمتر از 3 روزکمتر از 4 روزکمتر از 4 روز
وزن سازه به همراه محصولکمتر از 35 کیلو در هر مترمربعکمتر از 15 کیلو در هر مترمربعکمتر از 5 کیلو در هر مترمربعکمتر از 15 کیلو در هر مترمربعکمتر از 15 کیلو در هر مترمربع
عمر مفیدمادام العمر3 تا 10 سال5 تا 15 سال7 تا 20 سالبیش از 20 سال
عایق گرماییمتوسطخوبکممتوسطکم
از لحاظ امنیتمتوسطامنامنامنامن
هزینه اجرامتوسطزیادمتوسطزیادزیاد
جدول مقایسه جنس سقف های ریلی
سکوریتپلی کربناتپارچه ایپلی یوپانفلزی
شکل پذیریکممتوسطنامحدودمتوسطمتوسط به پایین
نیاز به تخصص اجراییبالامتوسطبالامتوسطکم
زیباییبسیار بالامتوسطخوبمتوسطکم
میزان شاسی کشیمتوسط و به صرفهزیاد و هزینه برکم و به صرفههزینه بر و زیادهزینه بر و زیاد
آب بندی از وسط سازهعالیعالیعالیعالیعالی
آب بندی از طرفین و ابتدا و انتهاعالیعالیکمکمکم
کاربرد برای پوشش حیاطزیادزیادمتوسطکمکم
قابلیت تخریب و انتقال و استفاده مجددعالینامناسبعالیخوبعالی
رضایت مشتریانزیادکمزیادزیادمتوسط
جدول مقایسه شیشه سکوریت ، پلی کرنبات ، پارچه ای برزنتی ، پلی یوپان و پوشش های فلزی

مشاهده قیمت و ویژگی و مشخصات سقف های ریلی اتوماتیک گروه صنعتی آذران جام (کلیک کنید)

مشاوره کاملا رایگان برای سقف های ریلی اتوماتیک

شماره های تماس: 09141574541 – 09374667393 – 09141552340
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − سه =