سلام ، به سایت گروه صعتی آذران جام خوش آمدید.

آموزش کشت گوجه فرنگی در گلخانه – نکات کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی

آموزش کشت گوجه فرنگی در گلخانه – نکات کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی

آموزش نکات مهم پرورش گوجه فرنگی در گلخانه

گوجه فرنگی یکی از مواد پرکاربرد در صنایع غذایی و همچنین سبد خانوار است. این محصول می تواند گزینه مناسبی برای کشت در گلخانه باشد. باید توجه شود که گوجه فرنگی دارای خواص بسیار مطلوب و مفیدی است که علاوه بر مغذی بودن آن، برای ساخت انواع سس و رب گوجه مورد استفاده قرار میگیرد. گوجه فرنگی به عنوان یک طعم دهنده در سراسر جهان مورد توجه است و کشت این محصول و صادرات آن در اکثر کشورهای جهان انجام می شود. کشت گوجه فرنگی در گلخانه پیش نیازهایی دارد که باید از آن مطلع باشیم. آموزش کشت گوجه فرنگی در گلخانه برای تولید انبوه این محصول در تمام فصل ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

بسیاری سعی میکنند علاوه بر کشت زراعی این محصول، از کشت گوجه گلخانه ای نیز استفاده کنند تا بتوانند با توجه به تقاضای زیاد برای گوجه فرنگی، نیاز جامعه را در تمام فصول برطرف نمایند. ناگفته نماند که کشت این محصول دارای سود خوبی نیز می باشد.

گوجه فرنگی
گوجه فرنگی و کاشت آن در گلخانه

بسیاری از افراد برای احداث گلخانه گوجه فرنگی، بدون هیچ تجربه ای اقدام می کنند. باید توجه داشت که در این زمینه آموزش و مشاوره بسیار اهمیت دارد. بنابراین، گروه گلخانه سازی آذران جام، تصمیم گرفته است تا در این مقاله در مورد کشت این محصول پرخاصیت و پرسود مطالبی را خدمت شما عزیزان ارائه کند. امیدواریم که برای شما مفید باشند. اگر نظری در جهت بهبود کیفیت این مقاله داشتید می توانید در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

امیدواریم که به یکی از گلخانه داران بزرگ کشورمان تبدیل شوید و محصولات خد را به بازارهای ملی و بین المللی عرضه نمایید.

احداث گلخانه توسط گروه گلخانه سازی آذران جام

همچنین اگر قصد احداث گلخانه دارید ما در گروه آذران جام می توانیم گلخانه هایی با کیفیت بالا و قیمت مناسب برای شما بسازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید:
09141552344
09141574541
09374667393

امروزه کشت گوجه فرنگی به روش هیدروپونیک بسیار رایج است و گوجه فرنگی گلخانه ای برای پاسخ به تقاضاهای فراوان بازار می تواند پاسخگو باشد. بنابراین پرورش گوجه فرنگی در گلخانه، یکی از بهترین روش های کشت این محصول در حال حاضر میباشد.

کاشت و پرورش هیدروپونیک گوجه فرنگی

پیشرفت علم باعث شده است که روش های جدید و نوینی برای کاشت محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد. از بهترین و موثرترین این روش ها، کاشت محصولات در گلخانه و به روش هیدروپونیک می باشد. این روش با توجه به مزایای بسیاری که نسبت به دیگر روش ها دارد در اکثر کشورهای جهان مورد استفاده قرار گرفته است. کشت گلخانه ای گوجه فرنگی به روش هیدروپونیک باعث می شود که بتوان به راحتی در هر منطقه ای با آب و هوای متفاوت این محصول را به راحتی تولید نمود.

کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی
نکات کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی

شما ابتدا باید نکات مهم در کشت گوجه فرنگی در گلخانه را فرا بگیرید تا بتوانید کار خود را با اطمینان آغاز نمایید. شرکت گلخانه سازی آذران جام در این زمینه سعی کرده است مقالات مفیدی را ارائه کند. ما به شما پیشنهاد می کنیم از مطالعه کتاب های تخصصی در این زمینه نیز غافل نشوید. پرورش گوجه فرنگی هیدروپونیک یک تحول عظیم را در تولید و صادرات گوجه فرنگی و محصولات آن ایجاد کرده است. افراد بسیاری راغب شده اند در این زمینه سرمایه گذاری نمایند.

مطالعه بیشتر: کشت و پرورش توت فرنگی گلخانه ای

تجهیزات مورد نیاز کشت هیدروپونیک گوجه در گلخانه

برای کشت هیدروپونیک هر محصولی باید، تجهیزات لازم را در اختیار داشته باشیم. اولین و مهمترین عامل برای ایجاد گلخانه هیدروپونیک، داشتن زمین می باشد که با داشتن آن می توانید تجهیزات مورد نیاز برای ساخت گلخانه و ایجاد سیستم کشت هیدروپونیک را بر روی آن آغاز نمایید.

تجهیزات مورد نیاز کشت هیدروپونیک گوجه در گلخانه
تجهیزات مورد نیاز کشت هیدروپونیک گوجه در گلخانه

گلخانه ها را با مواد بسیار متفاوتی می سازند که معمول ترین آنها اسکلت های فلزی است. اسکلت های فلزی امروزه در همه جهان مورد استفاده قرار می گیرد. اگر در زمینه ساخت گلخانه نیاز به کمک داشتید می توانید با متخصصین ما در ارتباط باشید. (09141552344)

ما در گروه آذران جام می توانیم بهترین گلخانه ها را برای شما احداث کنیم.

بعد از تهیه سازه ، باید تمامی وسایل از جمله: ظروف و گلدان های مورد نیاز برای کاشت محصولات، بستر کشت ، مواد مورد نیاز برای تغذیه محصول، نشاء یا بذر مورد نیاز محصول، وسایل لازم برای آبرسانی، تجهیزات مورد نیاز برای تنظیم دما و رطوبت و غیره را تهیه نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تجهیزات و روش کشت هیدروپونیک بر روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش کشت هیدروپونیک

مزایای کشت در گلخانه گوجه فرنگی هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی و تولید گوجه گلخانه ای دارای مزایای فراوانی نسبت به دیگر روش های کشت گوجه فرنگی می باشد. به همین دلیل امروزه این روش بر سایر روش ها ترجیح داده شده و در سراسر جهان، رونق فراوان پیدا کرده است. با توجه گوجه فرنگی دارای تقاضای بالایی برای صادرات می باشد افراد سعی دارند به بهترین نحو آن را کشت دهند و در بازارهای جهانی عرضه نمایند.

مزایای کشت هیدروپوینک گوجه فرنگی
مزایای کشت هیدروپوینک گوجه فرنگی چیست؟

از مزایای کشت گلخانه ای گوجه فرنگی به روش هیدروپونیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از این روش در تمام مکان ها با آب و هوای متفاوت قابل استفاده می شود.
 • در مکانهایی که خاک مناسب برای کاشت گوجه فرنگی در زمین وجود ندارد، استفاده از این روش می تواند بسیار موثر واقع شود.
 • این روش برای صرفه جویی در آب و مواد غذایی بسیار موثر است. همچنین این موارد را به راحتی می توان کنترل نمود، زیرا مواد غذایی محلول در این روش استفاده می شود و با کاهش آنها در اسرع وقت ماده غذایی مورد نیاز به بستر اضافه می شود.
 • شرایط دما و رطوبت گلخانه را به راحتی می توان کنترل نمود و متعادل ترین شرایط را برای رشد گوجه فرنگی ها ایجاد کرد.
 • این روش نیازی به کنترل علف های هرز و مبارزه با آفات و بیماری های گیاهان ندارد و کنترل آنها بسیار ساده تر می باشد.
 • در این روش به راحتی می توان میوه ها را با تراکم بالا کشت داد و محصول بیشتری را به دست آورد. روش کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی یکی از ارزنده ترین روش ها برای کاشت این محصول می باشد و مزایای فراوانی دارد.

مطالعه بیشتر: راهنمای اخذ وام ساخت گلخانه

مراحل کاشت و پرورش گوجه گلخانه ای

باید توجه شود که کدام نوع از سازه های گلخانه ای برای گوجه فرنگی مناسب می باشند، معمولا گلخانه هایی که ارتفاع آنها به 6 متر می رسد برای گلخانه خیار و گوجه فرنگی مناسب می باشند. در گلخانه هایی با ارتفاع مناسب انواع گوجه فرنگی از جمله گوجه درختی گلخانه ای نیز قابل کشت می باشد. آموزش کشت گوجه فرنگی در گلخانه و مراحل آن را در زیر شرح داده ایم:

مراحل اولیه کاشت گوجه فرنگی در گلخانه

 • در اولین مرحله از کشت گوجه فرنگی در گلخانه باید زمین مورد نیاز را آماده نمود. سپس سازه مورد نیاز گلخانه را با ارتفاع حداقل 6 متر که توسط کارشناس های کشاورزی توصیه شده است، ایجاد کرد تا مکان را برای کشت گوجه فرنگی گلخانه ای آماده کنید.
 • کشت گوجه فرنگی در گلخانه را در طول سال یک بار می توان انجام داد. کشت گوجه فرنگی به دو صورت مستقیم یعنی استفاده از بذر دانه و همچنین کشت غیر مستقیم، یعنی استفاده از نشاء گوجه فرنگی انجام می شود. برای کاشت گلخانه ای بهتر است که از روش غیر مستقیم استفاده شود.
 • در مرحله بعدی باید بتوانید بهترین بذر و همچنین نشاء را برای کشت گوجه فرنگی گلخانه ای انتخاب کنید. باید مطمئن شوید که بهترین نشاء های گوجه فرنگی را که به آفات و بیماری های گیاهی مقاوم هستند، تهیه و مورد استفاده قرار می دهید.
 • توجه داشته باشید که گوجه فرنگی دارای بذرهای متفاوتی است که دمای رشد و شرایط بهینه برای رشد هر کدام، متفاوت می باشد. باید به این مسئله در جهت تنظیم دمای دما و رطوبت گلخانه بسیار دقت شود. در واقع دمای بهینه برای جوانه زنی اکثر بذرهای گوجه فرنگی، 23 درجه سانتی گراد می باشد. بذر گوجه فرنگی می تواند در مدت زمان 9 تا 11 روز در دمای 21 درجه سانتی گراد جوانه بزند.
 • بسترهای که برای رشد بذر گوجه فرنگی مورد استفاده قرار میگیرند، پشم و سنگ می باشند که به طور معمول استفاده می شوند و نسبت به بسترهای دیگر موثر می باشند. ولی می توان از بسترهای، ماسه، رس، کمپوست، شن و غیره نیز استفاده نمود. در این بسترها باید 3-2 بوته را یک متر مربع کشت داد تا تراکم مناسبی داشته باشند و فاصله آنها منطقی باشد.

مراحل نگهداری پس از کاشت

 • هنگامی که pH بستر گوجه فرنگی 5 تا 5/6 باشد، تغذیه درختچه های گوجه فرنگی به درستی انجام می شود و جوانه ها رشد می نمایند زیرا در این حالت مواد مغذی برای تغذیه گیاهان در متعادل ترین حالت خود قرار دارد و با حرکت pH به سمت خنثی، میزان مواد تغذیه ای کاهش پیدا می کند و گیاهان نمی توانند رشد بهینه داشته باشند؛ بنابراین با استفاده از pH متر باید به طور مداوم pH این مواد بستر اندازه گیری شود و مواد تغذیه ای با استفاده از کودهای مورد نیاز تنظیم شود تا رشد متعادل و بهینه درختچه های گوجه فرنگی تنظیم شود.
 • برای رشد و جوانه زنی نشاء ها نیازی به نور نمی باشد ولی بعد از جوانه زنی باید نور گلخانه افزایش پیدا کند تا رشد درختچه ها متعادل شود. به صورت روزانه باید آبیاری ظرف های نشاء انجام شود و هیچوقت نباید این گلدان ها خشک شوند.
 • تا زمان میوه دهی و برداشت این محصولات باید، تمام فعالیت های مراقبتی از جمله آب، تغذیه، نور، رطوبت، دما و غیره تنظیم شود تا میوه هایی با کیفیت و در حجم انبوه تولید شود.

زمان مناسب کاشت و برداشت گلخانه ای گوجه فرنگی

کشت گوجه فرنگی گلخانه ای معمولا از خرداد ماه تا اواخر تیر ماه آغاز می گردد که به آن کشت پاییزه گوجه فرنگی می گویند.

کشت گوجه فرنگی در گلخانه
کشت گوجه فرنگی در گلخانه

در این روش نشاء های گوجه فرنگی تا اواخر خرداد ماه باید به زمین گلخانه منتقل شوند و کشت انجام شود. محصول گوجه فرنگی در فصل پاییز و اوایل مهر ماه تا اواخر آذر ماه قابل برداشت و عرضه به بازار می باشد. در این روش استفاده از کود هیدروپونیک گوجه برای رشد و افزایش کیفیت این محصول بسیار موثر می باشد.

میزان برداشت گوجه فرنگی گلخانه ای در هر هکتار

طبق تجربه های به دست آمده از کشت گوجه فرنگی گلخانه ای، میزان تولید گوجه فرنگی در هکتار می تواند به 20 تن گوجه فرنگی نیز برسد. این رقم می تواند بسیار عالی باشد.

میزان برداشت گوجه فرنگی گلخانه ای در هکتار
مقدار برداشت گوجه فرنگی گلخانه ای در هر هکتار

بهترین کار برای به دست آوردن این میزان محصول توجه به مشاوره های لازم و استفاده از تجهیزات لازم می باشد تا محصول گوجه فرنگی بتواند در بهترین شرایط رشد نماید. شما نباید از تجارب ارزشمند دیگران غافل شوید تا بتوانید تمام مراحل کاشت و برداشت را به طور مناسب انجام دهید و رضایت کافی از کاشت گوجه گلخانه ای را کسب کنید.

شما می توانید با ارسال تجارب خود، در قسمت نظرات پایین صفحه، اطلاعات خودتان را با دیگران شریک شوید.

سود گلخانه گوجه فرنگی

با توجه به اینکه قیمت گوجه فرنگی نسبت به صیفی جات دیگر مناسب می باشد و تقاضا برای آن همیشه بالا بوده، همچنین استفاده از آن برای تولید رب گوجه و سس های غذایی بسیار زیاد می باشد، بنابراین کشت این محصول به صورت گلخانه ای می تواند سود بسیار زیادی را برای افرادی که از این روش کشت استفاده می کنند، داشته باشد. در واقع استفاده از کشت گلخانه ای گوجه فرنگی باعث می شود که مراقبت از این محصول بسیار افزایش یابد. همچنین بیماری های عامل پوسیدگی آن کاهش پیدا کند و محصولات بیشتر و با کیفیت تری برداشت شوند.

سود پرورش گلخانه ای گوجه فرنگی
میزان سود پرورش گلخانه ای گوجه فرنگی

شما اگر قصد احداث گلخانه دارید می توانید از طریق لینک زیر با انواع گلخانه هایی که به شکل تخصصی در گروه آذران جام برای شما طراحی و اجرا می شود ، آشنا شوید:

احداث گلخانه

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید:
09141552344
09141574541
09374667393

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =